124 yapı serisi

1984 Aralık aynda orta sınıf yapı serisinde yeni bir model nesli ortaya çıktı. 124 tip serisi teknik olarak ilk kez 1982 yılında tanıtılan kompakt sınıfına çok benziyordu. Son derece dayanıklı çelik sacların ve başka malzemelerin kullanımı sayesinde düşürülen ağırlık ve ayrıca aeordinamik optimizasyon yakıt tüketiminin oldukça düşürülmesini sağladı.

Geliştirilen modellerin satılmaya başlaması ile birlikte 1993 Haziran ayında 124 yapı serisi için de yeni bir sınıflandırma yürürlüğe girdi. S-Serisine ve yeni C-Serisine paralel olarak orta sınıf artık E-Serisi olarak adlandırılıyordu.

Bilgiler

Yapı serisi

W124, S124, C124, A124

Üretim zamanı

1984-1997

Karoserler

Sedan
Coupé
Estate
Kısmen dışarıda üretilen karoserli şasi
Geniş aks mesafeli Sedan
Cabriolet

Adet

Toplam 2,562,143 adet; bunlardan
2,215,168 Sedan
141,498 Coupé
6,343 Cabriolet
340,503 Estate
2,342 geniş aks mesafeli Sedan
6,398 şasi

Teknik gelişim


Daha fazla emniyet, "Mercedes-Benz sürüş dinamiği konsepti" ve üç yollu katalizatör

Teknik gelişim


Daha fazla emniyet, "Mercedes-Benz sürüş dinamiği konsepti" ve üç yollu katalizatör

124 yapı serisinin yolcu bölümü yandan çarpmaya ve takla atmaya karşı yüksek dayanıklılıkla ön plana çıkıyordu ve ön yapıda ve arka kısımda iyi düşünülmüş deformasyon bölgelerine sahipti. Yayaların ve iki tekerlekli bisiklet sürücülerinin güvenliği için olası temas bölgelerinin alanı darbelere karşı dayanıklı bir şekilde üretilmiştir.

124 yapı serisi bir Sedanın iskelet yapısının yandan görünümü.

124 yapı serisi Mercedes-Benz Sedan iskelet yapısı

Çarpışma testinde olan 124 yapı serisi Sedanın yandan görünümü.

Çarpışma testinde 124 yapı serisi Mercedes-Benz Sedan

1985 Eylül ayında gerçekleştirilen Frankfurt IAA'da "Mercedes-Benz sürüş dinamiği konsepti" tanıtıldı. Üç dereceli elektronik-otomatik sürüş dinamiği sistemini kapsıyordu:

  • Otomatik diferansiyel kilidi (ASD)
  • Anti patinaj kumandası (ASR)
  • Otomatik olarak devreye alınan tüm tekerleklerden tahrik sistemi 4MATIC
124 yapı serisi otomatik kilitli diferansiyel dişli kutusunun şematik çizimi.

Otomatik kilitli diferansiyel dişli kutusunun (ASD) şematik çizimi

124 yapı serisi otomatik tüm tekerleklerden tahrik sisteminin şematik çizimi.

Otomatik olarak devreye alınan tüm tekerleklerden tahrik sisteminin (4MATIC) şematik çizimi

1985 Eylül ayından itibaren karbüratörlü motora sahip 200 tipi hariç benzinle çalışan tüm modeller için istek üzerine üç yollu katalizatöre sahip bir egzoz gazı temizleme tertibatı sunulmuştu. Alternatif olarak "RÜF versiyonu" temin edilebiliyordu; bu versiyonda araç, katalizatör ve lambda sondası olmadan ancak çok fonksiyonlu karışım hazırlama ve ateşleme sistemi ile temin ediliyordu.

1986 Eylül ayından itibaren egzoz gazı temizleme tertibatına sahip karbüratörlü model temin edilebiliyordu ve ayarlı katalizatör benzin motorlu tüm Mercedes-Benz binek araç modellerinde standart donanıma dahildi.

Tasarım


Yeni modellerin tasarım özellikleri

Tasarım


Yeni modellerin tasarım özellikleri

Arkaya doğru yenilenen ve yan üst kenarları oldukça törpülenmiş araç arka kısmının karakteristik formu, aerodinamik açıdan son derece uygundu ve rüzgar tünelinde gerçekleştirilen deneylere dayanıyordu.

Tipik iki tasarım özelliği daha: trapezoit bir şekilde aşağı doğru çekilmiş bagaj kapağı ve neredeyse kare şeklinde olan arka lambaların çapraz iç kenarları hacimli bagajın kolay yüklenmesini sağlayan son derece alçak bir yükleme kenarı sunuyordu.

124 yapı serisi Sedan'ın yandan görünümü.

124 yapı serisi Mercedes-Benz Sedan, rüzgar tünelinde gelişim

124 yapı serisi bir Mercedes-Benz Sedan'ın arkadan görünümü.

Bagaj kapağı ve alçak yükleme kenarı

Yeni tasarım


Komple yenileme 1989

Yeni tasarım


Komple yenileme 1989

1989 Eylül ayındaki IAA'da tamamen yenilenmiş bir orta sınıf model yelpazesi sunuldu. Ön planda, karoserin tasarımsal yenilemesi ve iç mekanın yeni tasarımı bulunuyordu. Modeli yenilenen tiplerin en çok göze çarpan karakteristik özelliği, iki buçuk yıl önce paralel bir şekilde Coupé modellerinde kullanılan entegre boylamasına marşpiye kaplamalarına sahip yan koruma çıtalarıydı.

124 yapı serisi Mercedes-Benz modellerinin yandan görünümü.

124 yapı serisinin modeli yenilenmiş Mercedes-Benz tipleri. 1989 yılından Mercedes-Benz Sedan 300 E-24 tipi, Coupé 300 CE-24 tipi ve Estate 300 TE-24 tipi.

4MATIC varyasyonları hariç 124 yapı serisinin tüm tipleri için kompakt sınıftan tanınan "Sportline" paketi özel donanım olarak sunuluyordu. Dış özellikler sportif yürüyen aksam ve ayrıca alçaltılmış karoserdi. Buna daha sert uyarlanmış yaylar ve amortisörler, deri direksiyon simidi ve vites koluna sahip modifiye edilmiş bir iç mekan donanımı ve ayrıca önde ve arkada tekli koltuklar dahildi.

1990 yılında tanıtılan V8 motorlu 500E modeli ürün yelpazesinde son derece özel bir konumdaydı. Sadece Porsche ile iş birliğiyle geliştirilmedi, aynı zamanda kısmen Zuffenhausen'deki Porsche bünyesinde üretildi. Daha alçak etekler ve daha fazla çıkıntılı çamurluklar karakteristik özellikleriydi.

Sportif orta konsola sahip 124 yapı serisi Sedan'ın iç mekan görünümü.

1989 yılından 124 yapı serisi Mercedes-Benz Sedan. Sportline konsol (orta)

Tarih


1993: İlk resmi "E-Serisi"

Tarih


1993: İlk resmi "E-Serisi"

Tip tanımlamaları yeni sınıflandırma ile değiştirilmiş bir sistemi takip ediyordu. Burada hangi sınıfa ait olduğunu gösteren bir harf kısaltması motor hacmine dayalı üç haneli rakamın önüne geliyordu.

Karbüratörlü motorlar artık geçmişte kaldığından "Püskürtmeli motor" için "E" harfi silinebildi ve zaten fark edilebilir karoser versiyonunun "C" veya "T" gibi şifrelemesinden de vazgeçildi.

Dizelle çalışan modellerde ise bu zamana kadar kullanılan "D" yerine "Dizel" veya "Turbo dizel" geçti.

Dünyada ilk kez


Dört valfli dizel motorlar

Dünyada ilk kez


Dört valfli dizel motorlar

Dört valf teknolojisi dünyada ilk kez beş silindirli ve altı silindirli emiş motorlarında kullanıldı. Yeni teknolojisi sadece tork ve performansın yükseltilmesini değil aynı zamanda yakıt tüketiminin %8'e kadar azaltılmasını sağlıyordu. Aynı zamanda partikül emisyonları yakl. %30 oranında düşürülebiliyordu.

Çevre uyumluluğunu daha fazla iyileştirmek için 1993 Haziran ayından itibaren 124 yapı serisinin tüm dizel motorları standart olarak egzoz gazı geri dönüşü ve oksidasyon katalizatörü ile donatılıyordu.

Karakteristik özellikler


İlk E-Serisinin tasarım özellikleri

Karakteristik özellikler


İlk E-Serisinin tasarım özellikleri

En çok göze çarpan özellik, S-Serisi modeline göre yeniden tasarlanan radyatör çerçevesiydi. Bu "plaka radyatör"de artık oldukça ince krom çerçeve, uyumlu bir şekilde motor kaputuna entegre edilmiştir; Mercedes yıldızı, S-Serisinde olduğu gibi kaputun üzerindeydi.

124 yapısı serisi E 500 tipinin önden görünümü.

124 yapı serisi Mercedes-Benz E 500 tipi

Lamba ünitelerindeki değişiklikler gözden kaçmıyordu: Ön sinyal lambalarında renksiz kapak camları vardı ve arka lambalarda sinyal ve geri sürüş lambalarının alanında tutarlı bir şekilde beyaz-gri rengine boyanmış bikromatik kaplamalar bulunuyordu. Sarı renkli sinyal ışığı ise önde ve arkada renkli ampuller ile oluşturuluyordu.

Bagaj kapağı da geliştirilmiş bir şekilde sunulmuştu. Üst taraftaki kenarlar törpülenmişti ve arka lambalar arasındaki alanlar artık arka kısma paralel bir konumdaydı. Ayrıca plaka alanının üst tarafındaki bir krom tutamak boydan boya plastik tutamak çubuğunun yerine geçmişti.

124 yapı serisi 500 E tipinin arkadan görünümü.

124 yapı serisi Mercedes-Benz E 500 tipi

Karoserler


Dış mekan

Karoserler


Dış mekan

Sedanların pazar lansmanından sekiz ay sonra Frankfurt IAA'da 124 yapı serisinden bir Estate modeli tanıtıldı.

Kısmı karoserli şasiler ilk kez bir Estate'e dayanıyordu. Mercedes-Benz'in orta sınıf yapı serisinde on yıllardır olduğu gibi yurt içindeki ve yurt dışındaki üstyapıcılar kısmen dışarıda üretilen karoserleri ambulans, Estate veya başka özel modellere dönüştürüyordu.

250 D ve 230 E tiplerinin mevcut olduğu normal aks mesafesine sahip varyasyonun yanı sıra 250 D, 230 E ve 260 E olarak sunulan uzatılmış bir model de sunuluyordu.

1987 yılında 124 yapı serisinin tip yelpazesi öncelikli olarak üçüncü karoser varyasyonu olarak teklifi tamamlayan iki Coupé modeli ile genişletildi.

1989 yılında Frankfurt'ta dördüncü karoser varyasyonu olarak genişletilmiş aks mesafesine sahip bir Sedan tanıtıldı. Böylelikle dört yıllık moladan sonra satış programında tekrardan bir uzun versiyon sunuluyordu.

1991 Eylül ayında Mercedes-Benz, 124 yapı serisinin başka karoser varyasyonu olarak 300 CE-24 Cabriolet tipini gösterdi. Tam tamına 20 yıllık aradan sonra bu sayede orta sınıfta tekrardan dört koltuklu bir Cabriolet sunulmuştu.

124 yapı serisi Coupé, Sedan ve Estate'in yukarıdan görünümü.

124 yapı serisi Mercedes-Benz Coupé, Sedan ve Estate

Deniz kenarında bulunan Estate 124 yapı serisinin yandan görünümü.

Mercedes-Benz Estate 124 yapı serisi

124 yapı serisi Coupé 230 CE ve 300 CE yukarıdan görünümü.

124 yapı serisi Mercedes-Benz Coupé 230 CE ve 300 CE

124 yapısı serisi 230 CE tipinin önden görünümü.

Mercedes-Benz 230 CE tipi, 124 yapı serisi

124 yapı serisi 300 CE-24 tipi Cabriolet'nin yandan görünümü.

Mercedes-Benz 300 CE-24 tipi Cabriolet, 124 yapı serisi

Ambulans olarak üstyapıya sahip 124 yapı serisi 250 D tipinin yandan görünümü.

124 yapı serisi Mercedes-Benz 250 D tipi, özel üstyapılar için şasi, Miesenm 1985

Genişletilmiş aks mesafesine sahip 124 yapı serisi Sedanın yandan görünümü.

Geniş aks mesafesine sahip Mercedes-Benz Sedan, 124 yapı serisi

124 yapı serisi ile ilgili tüm ayrıntılar

Classic-M@RS (multimedya arşivi ve arama sistemi)

Bir Mercedes-Benz 124 yapı serisinin dışarıdan görünümü.

124 yapı serisi ile ilgili tüm ayrıntılar

Classic-M@RS (multimedya arşivi ve arama sistemi)

Mercedes-Benz Classic'in arşivleri neredeyse 130 yıllık otomobil tarihinden oluşan eşsiz bir hazine barındırıyor.

Mercedes-Benz Classic'in arşivleri neredeyse 130 yıllık otomobil tarihinden oluşan eşsiz bir hazine barındırıyor.

Gelişim aşamaları


Mercedes-Benz E-Serisinin gelişimi

Gelişim aşamaları


Mercedes-Benz E-Serisinin gelişimi

İşte böyle devam ediyor

E-Serisinin 2. nesli

2. nesil bir Mercedes-Benz E-Serisinin dışarıdan görünümü.

İşte böyle devam ediyor

E-Serisinin 2. nesli

Eşsiz tasarım ve artan tek biçimlilik

Eşsiz tasarım ve artan tek biçimlilik

Genel bakış: E-Serisinin tarihi

Mercedes-Benz E-Serisinin gelişimi kolaj

Genel bakış: E-Serisinin tarihi

Tarihi modellerden düzenli olarak yeni dosyalar: 1931 - 2018