E-Serisinin 2. nesli

Yeni E-Serisinin 1995 yılındaki tanıtımı otomobil tasarımındaki tek biçimliliğin günde güne arttığı bir zamanda sıra dışı bir görünümle hayran bıraktı. Eliptik farlara sahip çarpıcı ön kısım ve coupé'ye benzeyen arka kısım tasarımı, hem farkındalık hem de heyecan yarattı. Kısa bir süre sonra 210 yapı serisi "red dot" tasarım ödülünü aldı.

E-Serisinde ilk kez üç tasarım konsepti seçeneği (CLASSIC, ELEGANCE, AVANTGARE) sunuldu.

Elektronik traksiyon sistemi ETS'den kemer gücü sınırlayıcısına kadar uzanan çok sayıda öne çıkan teknik özellik standart donanım kapsamındaydı.

İkinci nesil bir E-Serisinin önden görünümü.

2. nesil E-Serisinin çarpıcı ön kısmı

İkinci nesil bir E-Serisinin arkadan görünümü.

2. nesil E-Serisinin coupé'ye benzer arka kısım tasarımı

Bilgiler

Yapı serisi

W 210, S 210

Üretim zamanı

1995 - 2003

Karoserler

Sedan
Estate
Kısmen dışarıda üretilen karoserli şasi
Uzun versiyon
Özel korumalı araçlar

Adet

1.374.409 Sedan

Teknik gelişim


Araç emniyeti ve konfor

Teknik gelişim


Araç emniyeti ve konfor

Yeni E-Serisi, araç emniyeti alanında teknolojik gelişimi işaretledi. Geniş deformasyon bölgelerine sahip optimize edilmiş karoser yapısı ve iç mekanda daha etkili emniyet sistemleri sayesinde 210 yapı serisi Sedanlar sınıfındaki en güvenli otomobiller arasında yer alıyordu. Mercedes-Benz, dünya çapında ilk otomobil üreticisi olarak kemer gücü sınırlayıcılarını E-Serisinde standart olarak kullandı. Yandan çarpma koruması yeni geliştirilen yan hava yastığının kullanımı sayesinde mükemmelleştirildi.

E-Serisinin prömiyerinde kutlanan çok sayıdaki diğer yenilikçi sistemler arasında cam silecekleri için bir yağmur sensörü, iklimlendirme otomatiği için bir hava kalitesi sensörü ve ayrıca ultrasonik park etme yardımcısı "Parktronic" (PTS) yer alıyordu.

2. nesil E-Serisinin açılmış hava yastıklarıyla içten görünüm.

Sürücü ve ön yolcu için tam boyutlu hava yastıkları, ön kapılarda yan hava yastıkları, tüm koltuklarda üç noktalı emniyet kemerleri ve kemer gerdiricileri ile kemer gücü sınırlayıcıları yeni E-Serisinde yüksek bir yolcu emniyeti sağlıyordu.

İkinci nesil E-Serisinin açılmış cam hava yastıklarıyla içten görünüm.

1998 yılında üretilen Mercedes-Benz E-Serisinde dünyada ilk kez yandan çarpmada baş yaralanma riskini oldukça azaltan "Cam hava yastığı" sunuldu.

Tavan üzerinde durmuş ikinci nesil bir E-Serisinin yandan görünümü.

1995 yılında Mercedes-Benz E-Serisi için pasif emniyetin gelişimi. Mercedes-Benz tarafından geliştirilen takla atma testleri örneğin ABD'deki ruhsat yetkilileri tarafından istenenlerin ötesine geçiyordu.

Bir E-Serisi modeli.

Mercedes-Benz E-Serisi 210 yapı serisinin tasarım gelişimi

Bilinçli bir şekilde mütevazi görünümü ile ön plana çıkan temel CLASSIC versiyonuna göre ELEGANCE varyasyonu çok sayıda ilave donanım sunuyordu. Bunlara 10 delikli tasarıma sahip hafif alaşımlı jantlar ve ayrıca kapı kollarındaki, tamponlardaki ve yan koruyucu çıtalardaki krom süslemeler dahildi.

AVANTGARDE ise görsel olarak da hissedilebilir bir farklılık sunan teknik-modern model varyasyonuydu. En çok göze çarpan özellik, AVANTGARDE versiyonunda iki yerine beş yatay krom çubuk içeren ve parlak siyah çıtalara sahip farklı radyatör çerçevesiydi. Diğer bir farklılık ise gövde renginde bir renk geçişli folyoya sahip B direklerindeki kaplamalardı. Kapı kollarının, tamponların ve yan koruma çıtalarının krom süslemeleri ELEGANCE versiyonunu baz alıyordu.

Bir E-Serisi Sedan 210 yapı serisinin önden görünümü.

CLASSIC tasarım konsepti: Mercedes-Benz E-Serisi Sedan 210 yapı serisi

ELEGANCE tasarım konseptine sahip E-Serisi Sedan önden.

ELEGANCE tasarım konsepti: Mercedes-Benz Sedan 210 yapı serisi

Çöl manzarasında bulunan AVANTGARDE tasarım konseptine sahip E-Serisi Sedan.

AVANTGARDE tasarım konsepti: Mercedes-Benz E-Serisi Sedan 210 yapı serisi

Tarih


1999 model yenilemesi

Tarih


1999 model yenilemesi

E-Serisinin bu nesli satılan yaklaşık yarım milyon araç ile ilk dört üretim yılı boyunca üst orta sınıf pazar segmentinde dünya genelinde en başarılı otomobildi.

Sonrasında Mercedes-Benz, 1999 Haziran ayında W 210 yapı serisi E-Serisi Sedan'ın yenilenmiş modelini tanıttı.

Yenilenmiş tasarım E-Serisinin 1995 yılında tasarım konusunda standartları belirlediği karakteristik dört gözlü yüze sadık kalmıştı. Ancak tasarımcılar görünümü daha da keskinleştirerek E-Serisinin yüzüne daha fazla dinamizm kattı. Bunu yeniden tasarlanmış motor kaputuna, yeni radyatör çerçevesine ve pürüzsüz bir şekilde karosere entegre edilen tampon kaplamasına sahip olan yaklaşık iki santimetre alçaltılmış ön kısım sağlıyordu.

Öndeki değiştirilmiş çamurluklar ayrıca farların daha düz ve derin bir şekilde monte edilmesini sağlıyordu. Tasarımcılar dış ayna ve arka lamba gövdelerinin de bu tasarımla uyumlu olmasını sağladı.

ELEGANCE tasarım konseptine sahip olan bir E 320 CDI Sedan'ın önden görünümü.

1999 model yenilemesinden sonra Mercedes-Benz E 320 tipi CDI Sedan (ELEGANCE)

Karoserler


Dış mekan

Karoserler


Dış mekan

Sedan ve Estate'lerin yanı sıra 210 yapı serisinde de kısmen dışarıda üretilen karoserli şasiler sunuluyordu. Bunlar yurt içindeki ve yurt dışındaki üstyapıcılar tarafından ambulansa, Estate araçlarına veya diğer özel modellere dönüştürülüyordu. Bu şasiler, 124 yapı serisine ait önceki modeller gibi ilgili T Sedan araçlarına dayanıyordu. İlk kez hiçbir varyasyon normal aks mesafesi ile sunulmuyor; artık sadece kısa şasilerle karşılaştırıldığında yıllar içinde sürekli önem kazanan uzatılmış model sunuluyordu.

E-Serisinin son derece özel bir varyasyonu 1996 Mayıs ayında üretildi. Tayland kraliyet ailesinin isteğinden yola çıkarak son derece kısa bir süre içerisinde tek kopya olarak bir E 320 uzun versiyon üretildi. Bu model, Binz ve Daimler-Benz tarafından ortak bir şekilde geliştirilmişti ve çok özellikli üçüncü bir koltuk sırasına sahip altı kapılı araç olarak 970 milimetre genişletilmiş bir aks mesafesine sahipti.

Özellikle yurt dışındaki talebi karşılamak için E-Serisinin uzun versiyonu 1996 yılının sonundan itibaren Binz bünyesinde üretilmeye başlandı.

210 yapı serisinin oldukça özel başka bir varyasyonu 1995 Nisan ayından itibaren Sindelfingen fabrikasındaki ayrı bir departmanda üretildi: Burada çoğunluklu olarak el işçiliğiyle özel korumalı bir tasarıma sahip E-Serisi Sedanlar üretildi. Böylelikle fabrika tarihinde ilk kez orta tip sınıfının zırhlı modelleri de fabrika çıkışlı olarak temin edilebiliyordu. Bunun dışında 1997 Mart ayından itibaren B4 koruma sınıfına uygun olan ve tabancalara karşı yüksek koruma sunan daha hafif bir koruma konseptine sahip bir versiyon mevcuttu.

Model yenilemesinden sonra E-Serisi Sedan ve Estate araçlarının yukarıdan görünümü.

1999 yılındaki model yenilemesinden sonra Mercedes-Benz E-Serisi Sedan ve Estate'ler

210 yapı serisi E-Serisi Estate'in yandan görünümü.

210 yapı serisi Mercedes-Benz E-Serisi Estate

Genişletilmiş aks mesafesine sahip 210 yapı serisi E-Serisinin yandan görünümü.

210 yapı serisi Mercedes-Benz E-Serisi, genişletilmiş aks mesafesine sahip şasi

Özel üstyapıya sahip bir E-Serisinin yandan görünümü.

Miesen özel üstyapıları için şasi, 1997

Özel korumalı tasarıma sahip 210 yapı serisi E-Serisinin yandan görünümü.

210 yapı serisi Mercedes-Benz E-Serisi Sedan, özel korumalı tasarım

2. nesil E-Serisi ile ilgili tüm ayrıntılar

Classic-M@RS (multimedya arşivi ve arama sistemi)

İkinci nesil bir E-Serisinin dışarıdan görünümü.

2. nesil E-Serisi ile ilgili tüm ayrıntılar

Classic-M@RS (multimedya arşivi ve arama sistemi)

Mercedes-Benz Classic'in arşivleri neredeyse 130 yıllık otomobil tarihinden oluşan eşsiz bir hazine barındırıyor.

Mercedes-Benz Classic'in arşivleri neredeyse 130 yıllık otomobil tarihinden oluşan eşsiz bir hazine barındırıyor.

Genel bakış: E-Serisinin tarihi

Mercedes-Benz E-Serisinin gelişimi kolaj

Genel bakış: E-Serisinin tarihi

Tarihi modellerden düzenli olarak yeni dosyalar: 1931 - 2018