Lewis Hamilton, rüzgar tünelindeki Mercedes AMG Project ONE testini izliyor.
Maalesef istenen video şu anda sunulamıyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.
Tekrar göster

Mercedes-AMG Project ONE: Yol için Formula 1 teknolojisi.

Mercedes-AMG Project ONE: Yol için Formula 1 teknolojisi.

IAA fuarında dünya prömiyeri.

IAA fuarında dünya prömiyeri.

Mercedes-AMG Project ONE, Frankfurt'taki uluslararası otomobil fuarında (IAA) dünya prömiyerini kutluyor: İki koltuklu bir süper spor otomobil olan Showcar, en modern ve en verimli Formula 1 hibrit teknolojisini yarış pistinden neredeyse bire bir olarak ilk kez yollara taşıyor ve AMG'nin 50. yıl dönümünün zirvesini oluşturuyor. Performans hibridi, muhtemelen 1.000 BG'den fazla güç sağlarken azami hızı 350 km/saat'e kadar çıkar. Showcar, örnek niteliğindeki verimlilik ile baskın yarış pisti performansını ve olağan Formula 1 hibrit teknolojisini kombine etmektedir. Bu, dünya üzerinde eşsizdir.

Bir turbo motor ve dört elektrikli makine.

Mercedes-AMG Project ONE'ın kuş bakışı görünümü.
Açık karoserli Mercedes-AMG Project ONE'ın kuş bakışı görünümü.

Bir turbo motor ve dört elektrikli makine.

Mercedes-AMG Project ONE otomobilinin yüksek performanslı Plug-in hibrit tahrikinin kökeni Formula 1'e dayanıyor ve Brixworth'deki Mercedes AMG High Performance Powertrains'in motor sporları uzmanları ile sıkı bir işbirliği içinde üretiliyor. Toplam dört elektrikli makinenin eşlik ettiği, yüksek düzeyde entegre edilmiş ve akıllı bağlantılara sahip olan bir hibrit turbo içten yanmalı motor ünitesinden oluşuyor: Bir tanesi turboşarja entegre edilmiştir, diğeri doğrudan içten yanmalı motora entegre edilip krank miline bağlanmıştır; diğer ikisi ise ön tekerlekleri tahrik etmektedir.

Arka ortaya yerleştirilmiş 11.000 dev/dakika motor.

Arka ortaya yerleştirilmiş 11.000 dev/dakika motor.

Doğrudan püskürtmeli ve elektrik destekli tekli turbo şarja sahip 1,6 litre V6 hibrit benzinli motor, doğrudan Mercedes AMG Petronas Formula 1 yarış otomobilinden gelmektedir. Yüksek bir devir sayısına ulaşmak için mekanik valf yayları, pnömatik valf yayları ile değiştirilmiştir. Arka aksın önünde orta motor konumuna entegre edilen motor, bu sayede bir binek araç için eşsiz olan dakikada 11.000 devire kadar sorunsuz bir şekilde çıkıyor. Daha uzun süreli bir dayanıklılık ve kullanım için yarış sporlarında kullanılan yakıtın yerine standart Super plus benzinin kullanılması nedeniyle yine de bilinçli olarak F1 devir sayısı limitinin altında tutulmuştur.

Geleceğin sürüş performansı.

Geleceğin sürüş performansı.

Motor sporları ortaya çıktığından beri mühendislerin hayali, yarış sporları teknolojisini yola uyarlamaktı. Mercedes AMG şimdi bu hayali en yüksek standart ile gerçeğe dönüştürüyor.

Mercedes-AMG Project ONE'ın önden görünümü.

Mercedes-Benz Group AG Yönetim Kurulu Başkanı ve Mercedes-Benz Cars Müdürü Dr. Dieter Zetsche, "Motor sporları bizim için kendi içinde bir amaç değildir. En yüksek rekabet içinde, sonradan seri araçlarımızın da faydalandığı teknolojiler geliştiriyoruz. Üç tasarım ve sürücü dünya şampiyonluğundan gelen tecrübeleri ve başarıları şimdi kullanıyoruz ki Formula 1 teknolojisini yola da uygulayabilelim: Mercedes-AMG Project ONE ile", diyor.

Mercedes-AMG Project ONE'ın arkadan ve yandan görünümü.

Konsept aracı bir sonraki seri modeline dair somut ipuçları veriyor. Mercedes AMG GmbH Yönetim Kurulu Başkanı Tobias Moers, "Hiper araç, şimdiye kadar tasarladığımız en büyük projemizi temsil ediyor. Mercedes AMG'nin performans ve spor otomobili markasına dönüşmesindeki başarılı stratejik gelişiminin öne çıkan bir diğer özelliğini temsil ediyor. Project ONE, güncel teknik yöntemlerin çıtasını yeni bir seviyeye çıkartıyor ve verimlilik ile performanstan oluşan kombinasyonu ile bir örnek sunuyor. Project ONE aynı zamanda AMG Driving Performance'ın geleceği nasıl şekillendirdiği ile ilgili bir izlenim veriyor", diyor.

Ön aksta tork mucizesi.

Ön aksta tork mucizesi.

Ön akstaki elektrik motorları da dakikada 50.000 dönüş ile gerçek bir devir sayısı mucizesidir; güncel devir sayısı, modern teknoloji ile dakikada 20.000'dir.

Mercedes-AMG Project ONE'ın önden ve yandan görünümü.

Yüksek devir sayılı motor, yüksek teknolojili bir turboşarj ile daha da güçlendiriliyor. Egzoz ve kompresör türbini birbirinden ayrılarak V6 motorunun egzoz ve emiş tarafına ideal bir şekilde konumlandırılmış ve bir kardan mili ile birbirine bağlanmıştır. Bu kardan milinde durumuna göre, örneğin araç hareket ettirilirken veya yük değişiminden sonra kompresör türbinini dakikada 100.000 devir ile elektrikli olarak tahrik eden yaklaşık 90 kW gücünde bir elektrik motoru bulunmaktadır. Bu birimin Formula 1'e özgü adı MGU-H'dir (Motor Generator Unit Heat).

Doğal havalandırmalı bir V8 motorundan daha hızlı tepki verir.

Doğal havalandırmalı bir V8 motorundan daha hızlı tepki verir.

Büyük avantaj: Turbo gecikmesi, yani büyük yük nedeniyle
gaz pedalı komutlarına geç verilen tepki
komple ortadan kaldırılıyor. Tepki süresi oldukça azaltılıyor ve
doğal havalandırmalı bir V8 motorunda olduğundakinden daha kısa hale geliyor.

Mercedes-AMG Project ONE'ın ön göğsüne bir bakış.
Mercedes-AMG Project ONE'ın arkadan ve yandan görünümü.

Elektrikli turboşarjın bir avantajı daha var: Alternatör olarak elektrik enerjisi üretmek ve bu enerjiyi reküperasyon ile yüksek voltajlı lityum iyon aküye yüklemek veya ilave tahrik olarak bir elektrik motoru daha çalıştırmak için egzoz gazı akışından gelen fazla enerjinin bir kısmını kullanıyor. Bu, 120 kW güç sağlar, doğrudan içten yanmalı motorun yanına entegre edilmiştir ve alın dişlisi tahriki üzerinden krank mili ile bağlanmıştır (MGU-K = Motor Generator Unit Kinetic); Formula 1'de en yüksek verimlilik ve performans sağlayan bir teknoloji daha.

Tamamen elektrikli olarak tahrik edilen ön aks.

Tamamen elektrikli olarak tahrik edilen ön aks.

Elektrikli turboşarja sahip içten yanmalı motorun termik verimi (MGU-H), krank milindeki elektrik motoru (MGU-K) ile birlikte yüzde 40'a kadar ulaşıyor. Bu, bir seri otomobil için şimdiye kadar ulaşılmamış bir üst değer. Ayrıca ön aksa her biri 120 kW gücünde olan iki elektrik motoru ekleniyor.

Bu motorlar, bir redüksiyon şanzımanı ile ön tekerleklere bağlanmıştır. Elektrik tahrikli ön aks, bireysel hızlanma ve frenlemeyi tekerleğe bağlı olarak gerçekleştiriyor ve böylelikle oldukça yüksek bir sürüş dinamiği için bireysel bir tork dağlımı sağlanıyor.

Etkileyici hızlanma değerleri.

Etkileyici hızlanma değerleri.

Sürücü sadece elektrikli olarak hareket edebiliyorken hiper aracı, ön akstaki elektrik motorları tahrik ediyor ve krank mili üzerindeki elektrik motoru kısa süreli hızlanmaları destekliyor.

Mercedes-AMG Project ONE'ın yandan görünümü.

Sürücü, pedala daha güçlü bastığında ve daha fazla güç istediğinde V6 motor çalışmaya başlıyor. Tahrik aksamı artan devir sayısı ile tüm gücünü gösteriyor. Race-Start fonksiyonu ile etkileyici hızlanma değerleri sağlanır: Araç, altı saniyeden kısa bir sürede 0'dan 200 km/saat'e hızlanır. Sürücü, ayağını gaz pedalından çekip araç hareket etmeye devam ederken sistem, ön akstaki elektrikli tahrike geçer ve normal sürüş koşulları altında frenleme yaparken aküde saklanan yüzde 80'e kadar enerji depolar.

Otomatikleştirilmiş 8 vitesli mekanik şanzıman.

Mercedes-AMG Project ONE'ın iç mekanına bir bakış.
Mercedes-AMG Project ONE'ın arkadan görünümü.

Otomatikleştirilmiş 8 vitesli mekanik şanzıman.

Arka tekerleklere gerçekleştirilen güç aktarımı Mercedes-AMG Project ONE için tamamen yeniden geliştirilen 8 vitesli mekanik şanzıman ile gerçekleştirilir. Bu, hidrolik bir şekilde çalıştırılır ve direksiyon simidindeki vites değiştirme mandalları üzerinden veya otomatik olarak değiştirilebilir. Yavaşlatma içinse geliştirilmiş ve ağırlık açısından optimize edilmiş yüksek performanslı seramik bir kompozit fren tertibatı kullanılır. Düşük ağırlık yaysız kütleleri azaltır ve böylelikle sürüş dinamiğini ve çevikliği arttırır.

Yenilikçi Push-Rod yayı.

Yenilikçi Push-Rod yayı.

Arka ve önde ise çoklu kılavuzlara sahip bir yapı kullanılır. Ayarlanabilen yürüyen aksamın birden fazla özelliği vardır: İki Push-Rod süspansiyon ünitesi, sürüş yönünün çaprazında bulunur. Süspansiyon/sönümleme ünitesinin yenilikçi düzeni, geleneksel bir boru tipi yanal stabilizatörün fonksiyonu ve kullanımının yerine geçer. Bu çözüm, rahatsız eden bir his vermeden hızlı yön değişikliklerinde bile savrulma hareketlerini güvenli bir şekilde engeller. Süspansiyon ve sönümlemedeki genel uyarlama, mükemmel dengeli, kolay kullanılabilir ve özellikle sportif bir sürüş tutumuna göre tasarlanmıştır. Buna dört tekerlekten çekiş sistemi ve Torque Vectoring de katkı sağlar.

Sadece yolda müsaade edilen bir yarış makinesi değil.

Sadece yolda müsaade edilen bir yarış makinesi değil.

Mercedes-AMG Project ONE sadece güncel Formula 1 hibrit teknolojisini bire bir yola uygulayan ve yüksek yarış pisti performansını sorunsuz bir günlük kullanım rahatlığı ile birleştiren, yolda kullanılmasına müsaade edilmiş bir yarış makinesi haline gelmiyor. Aynı zamanda gelecekteki AMG seri araçlarına fayda sağlayacak performans odaklı Plug-in hibrit tahrik teknolojisinde, geliştirilmiş yürüyen aksam düzenlerinde ve geliştirilmiş bir araç elektroniğinde kapsamlı deneyimler toplamaya imkan sağlıyor.

Açık kanatlı kapılı Mercedes-AMG Project ONE'ın yandan görünümü.