Mavi renkte parlayan LED matrise sahip Concept EQA'nın ön görünümü.
Maalesef istenen video şu anda sunulamıyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.
Tekrar göster

Concept EQA - Elektro Atlet.

Mercedes-Benz, Concept EQA ile Frankfurt'taki IAA fuarında EQ stratejisinin
kompakt sınıfına nasıl uygulandığını gösteriyor.

Concept EQA - Elektro Atlet.

Mercedes-Benz, Concept EQA ile Frankfurt'taki IAA fuarında EQ stratejisinin
kompakt sınıfına nasıl uygulandığını gösteriyor.

Elektro atak daha da ivme kazanıyor.

Elektro atak daha da ivme kazanıyor.

"Elektro atağımız, Concept EQA ile birlikte daha da ivme kazanıyor: Mercedes-Benz Cars, 2022 yılına kadar ondan fazla tam elektrikli araç piyasaya sürmüş olacak."

Dr. Dieter Zetsche, Mercedes-Benz Group AG Yönetim Kurulu Başkanı ve Mercedes-Benz Cars Müdürü.

Concept EQA'nın yandan görünümü.

Elektro atlet, hem ön hem arka aksta 200 kW'den fazla sistem gücüne sahip bir elektrik motoruna sahiptir. Sürüş karakteristiği, sürekli dört tekerlekten çekiş sisteminin ön ve arka tork dağılımı üzerinden değiştirilebilir. Concept EQA hangi sürüş programının seçildiğini eşsiz bir sanal ızgara ile gösterir.

Yaklaşık 400 kilometrelik menzil.

Yaklaşık 400 kilometrelik menzil.

"Concept EQA", Mercedes-Benz'in akıllı çalışma stratejisi ile birlikte, monte edilen akünün kapasitesine göre 400 kilometreye kadar bir menzile ulaşmaktadır. Daimler'in bağlı şirketi Deutsche ACCUMOTIVE, kese tipi hücrelere sahip yüksek verimli lityum iyon aküyü sunar.

Concept EQA'nın arkadan ve yandan görünümü.

Yenilikçi akü sistemleri, modüler yapı tarzı sayesinde modele bağlı olarak 60 kWh'den fazla toplam kapasiteye sahip olur. Concept EQA, endüksiyonlu veya duvar tipi şarj ünitesi ile şarj edilebilir ve hızlı şarj edilmek için de hazırdır. Kamusal şarj alanlarındaki slogan, "seamless charging"dir (konforlu şarj etme): Mercedes me tabanlı bu hizmet farklı şarj istasyonlarında basit bir şekilde enerji yüklemenizi ve ödemenizi sağlar.

Duyumsal netliği temsil eden tasarım dili.

Concept EQA'nın yandan görünümü.
Concept EQA'nın önden görünümü.

Duyumsal netliği temsil eden tasarım dili.

Concept EQA aynı zamanda duyumsal netliği temsil eden tasarım dilinin sürekli geliştirilmesinin bir örneğidir: Konturlar ve hatlar oldukça azaltılmıştır. Lazer fiberli aydınlatma teknolojisi yeni elektro estetiğinin bir örneğidir. Bunun için görsel bir aydınlatma hattının ortasına aktif lazerli bir ortam yerleştirilmiştir. Spiral biçimli göz alıcı lamba formu, görsel olarak bir elektrik motorunun bakır sarımını hatırlatır ve aynı zamanda elektrik sinyallerinin animasyonunu görselleştirerek elektro düşünme tarzını temsil eder.

Çeşitli sürüş programları sayesinde yüksek sürüş dinamiği.

Çeşitli sürüş programları sayesinde yüksek sürüş dinamiği.

Mavi renkte parlayan LED matrise sahip Concept EQA'nın ön görünümü.
Kırmızı renkte parlayan LED matrise sahip Concept EQA'nın ön görünümü.
Karanlıkta mavi renkte parlayan LED matrise sahip Concept EQA'nın ön görünümü.

"Sport" ve "Sport Plus" sürüş programları, ön ve arka bölüm arasında farklı bir tork dağılımı sunar ve böylelikle bireysel bir sürüş karakteristiğini seçme imkanını sağlar. Ön kısımdaki Black-Panel yüzeyi ise sanal bir ızgara görevi görür ve sürüş programına göre görüntüsünü değiştirir. Izgara, "Sport" sürüş programında yatay formatta parlayan bir kanat gösterirken "Sport Plus" modunda Panamericana ızgara tarzından dikey çizgiler gösterilir.

EQ: Yeni E-mobilite markası.

EQ: Yeni E-mobilite markası.

EQ, elektromobilite için ürünler, hizmetler, teknolojiler ve yeniliklerden oluşan geniş bir ekosistem sunmaktadır. Kapsamı, elektrikli araçlardan başlayarak şarj hizmetlerine ve ev tipi enerji depolarına dek uzanmaktadır. EQ ismi, “Electric Intelligence"ı (elektrik zekası) temsil eder ve Mercedes-Benz'in “duygu ve zeka” gibi marka değerlerinden türetilmiştir. Yeni marka, müşteri odaklı elektromobilitenin tüm önemli konularını içermekte olup, kapsamı yalnızca aracın kendisi ile sınırlı değildir.

Modern elektromobilitenin tüm önemli unsurları gelecek modellerle hayata geçirilecek; heyecan veren akıllı tasarım, sıra dışı sürüş zevki, günlük hayata elverişlilik ve otomobilin mucidinin tüm araçlarına has en üstün seviyede güvenlik bir arada. Yeni ürün markası EQ'nun ilk seri modeli olan EQC, 2019 yılından itibaren Bremen'deki Mercedes-Benz fabrikasında üretilecektir. Geçtiğimiz yıl Paris'te gösterilen Concept EQ'ya dayanmaktadır.

10 dakikadan daha kısa bir sürede şarj edilir.

10 dakikadan daha kısa bir sürede şarj edilir.

Araç, endüksiyon veya duvar tipi şarj ünitesi ile şarj edilebilir ve hızlı şarj edilmek için de hazırdır.

10 dak

Şarj süresi

100 km

Menzil

Concept EQA'nın önden ve yandan görünümü.

Concept EQA, hızlı şarj istasyonunda 10 dakikadan az bir sürede tekrar 100 km'lik bir menzile ulaşacak kadar şarj edilebilir. Dahili geliştirme gücü, üretim gücü ve alternatif tahrikler için modül stratejisinin yanı sıra elektromobilite için ana bileşenlere doğrudan erişim sağlayabilmek de Mercedes-Benz Group AG'nin felsefesine dahildir.

Akıllı bir şekilde birbirine bağlanmış şarj çözümleri.

Akıllı bir şekilde birbirine bağlanmış şarj çözümleri.

Concept EQA'nın yandan görünümü.
Mercedes dünyası: Concept EQA

Mercedes-Benz, elektrikli otomobiller için gereken şarj altyapısını şimdiden sağlamaktadır. Bu kapsamda kamusal şarj istasyonlarında kolayca şarj edebilmeniz için tasarlanmış ücretsiz “Charge&Pay” uygulaması ve ayrıca bina sahipleri ve şirketler için güneş enerjisi sistemlerinden elde edilen akım için sabit enerji deposu kurulumları örnek gösterilebilir. Elektrik beslemesi, sezgisel şarj yönetimi ve akıllı dolum istasyonu araması sayesinde gelecekte daha rahat bir hal alacaktır. Mercedes me tabanlı şarj işlemi sayesinde müşteri, Mercedes-Benz'in elektromobil ekoloji sistemi içerisinde kalır ve tüm hizmetleri tek elden alır.

Kapsamlı şarj istasyonu alt yapısı.

Kapsamlı şarj istasyonu alt yapısı.

Birbirine bağlanmış akıllı şarj çözümleri, Mercedes-Benz Cars'ın elektromobilite ağı çerçevesinde entegre bileşenlerdir, çünkü elektromobilitenin müşteriler tarafından kabul edilebilmesi kapsamlı bir alt yapının kullanılabilirliği ile yakından ilgilidir. Bu nedenle Mercedes-Benz Group AG, 2017'nin ilk baharında Amerikan şarj çözümleri sağlayıcısı ChargePoint Inc.'ye ana yatırımcı olmuştur. Bu stratejik katılımın amacı, akıllı şarj çözümleri alanındaki ürün portföyünü büyük ölçüde genişletmek ve E-Mobilite alanında müşterilere tutarlı bir premium ürün sunmaktır.