Mercedes-Benz Concept EQ'nun kıvrımlı bir yolda arkadan ve yandan görünümü.

Concept EQ – Mobilitenin yeniden ele alınmış hali.

Elektromobilite: Mercedes-Benz düğmeye bastı.

Concept EQ – Mobilitenin yeniden ele alınmış hali.

Elektromobilite: Mercedes-Benz düğmeye bastı.

Mercedes-Benz Concept EQ'nun Golden Gate köprüsünün girişinde önden ve yandan görünümü.
Mercedes-Benz Concept EQ'nun Golden Gate köprüsünün girişinde önden görünümü.
Mercedes-Benz Concept EQ'nun Golden Gate köprüsünün girişinde yandan görünümü.
Mercedes-Benz Concept EQ'nun Golden Gate köprüsünün girişinde önden ve yandan görünümü.

EQ, elektromobilite için ürünler, hizmetler, teknolojiler ve yeniliklerden oluşan geniş bir ekosistem sunmaktadır. Kapsamı, elektrikli araçlardan başlayarak duvar tipi şarj üniteleri ve şarj hizmetlerine, buradan da ev tipi enerji depolarına dek uzanmaktadır.

Paris'te dünya prömiyeri gerçekleştirilen seri üretime çok yakın taslak “Concept EQ”, yeni markanın müjdecisi niteliğindedir. SUV segmentindeki EQ seri üretim modeli, içinde bulunduğumuz on yıl bitmeden piyasaya çıkacak. Ardından kararlı bir hareket tarzıyla Mercedes-Benz Cars portföyüne art arda elektrikli modeller eklenecektir.

EQ: Müşteriler için açık yönlendirme.

Tabanda bulunan bir şarj ünitesi üzerinde duran Mercedes-Benz Concept EQ'nun önden görünümü.
Mercedes-Benz Concept EQ'nun önden ve yandan görünümü.

EQ: Müşteriler için açık yönlendirme.

Mercedes-Benz'in akü elektriği ile çalışan tüm otomobilleri ve ilgili ürün ve hizmetlerin tümü EQ'nun portföyü kapsamında yer alacaktır. Bu sayede otomobilin mucidi, sürekli genişleyen portföyünde müşteriler açısından kolay anlaşılır ve şeffaf bir yapı oluşturmuştur. Bu sebeple EQ markasının oluşturulması, “Best Customer Experience” (en iyi müşteri deneyimi) adını verdiğimiz satış ve pazarlama stratejisi çerçevesinde atılması gereken mantıklı yeni adımdı.

Mercedes-Benz, elektrikli otomobiller için gereken şarj altyapısını şimdiden sağlamaktadır. Bu kapsamda evde kullanmak için duvar tipi hızlı şarj ünitesi, kamusal şarj istasyonlarında kolayca şarj edebilmeniz için tasarlanmış ücretsiz “Charge&Pay” uygulaması ve ayrıca bina sahipleri ve şirketler için güneş enerjisi sistemlerinden elde edilen akım için sabit enerji deposu kurulumları örnek gösterilebilir. Bu ürün ve hizmetlerin tümü bundan böyle EQ çatısı altında birleşmektedir. Bu şekilde Mercedes-Benz, yıldızımızı taşıyan sürdürülebilir ürün ve hizmetler açısından tutarlı ve açık bir tablo ortaya koymaktadır.

Paris'te bir fuar aracı: “Concept EQ”.

Paris'te bir fuar aracı: “Concept EQ”.

Mercedes-Benz, elektrikli araçların yakında sollama şeridine nasıl geçeceklerini “Concept EQ” ile göstermektedir. Sportif bir SUV Coupé kılığında gelen araç tasarımı, tahrik gücünü akü elektriğinden alan yeni nesil araçlara dair fikir vermektedir. Yeni bir elektro-estetiğine sahip dinamik dış mekan tasarımı ile güçlü E-tahrik odağının altı çizilmektedir: boyutlandırılabilir akü elemanları sayesinde sistem performansı 300 kW'ye kadar yükseltilebilen iki adet elektrik motoru ve sürekli dört tekerlekten çekiş sistemi ile çok iyi bir sürüş dinamiği sağlanmaktadır.

Mercedes-Benz Concept EQ'nun kokpiti ve orta konsolunun yandan görünümü.
Mercedes-Benz Concept EQ'nun arka bölümünde bulunan dokunmatik ekranın detaylı görüntüsü.
Dieter Zetsche, Mercedes-Benz Concept EQ'nun önünde, aracı tanıtırken.

500 kilometreye varan menzili ve güvenlik, konfor, fonksiyonellik ve bağlantılar gibi Mercedes'e has tipik güçlü yönleri ile “Concept EQ”, çağdaş ve sürdürülebilir mobilitenin tüm gereksinimlerini karşılamaktadır. Araç içeriden de, aralarında tamamen yeni bir iç tasarım konsepti de bulunan yenilikçi çözümler sunmaktadır. Dünya prömiyeri Paris Otomobil Salonunda yapılan “Concept EQ”, Mercedes-Benz'in elektromobilite ile ilgili yeni ürün markası EQ'nun müjdecisi niteliğindedir.

CASE: Connected (bağlantılı), Autonomous (otonom), Shared (paylaşımlı), Electric (elektrikli).

Dieter Zetsche, Mercedes-Benz Concept EQ'nun önünde poz verirken.

CASE: Connected (bağlantılı), Autonomous (otonom), Shared (paylaşımlı), Electric (elektrikli).

“Mercedes-Benz açısından geleceğin elektromobilitesi dört temel sütun üzerine kuruludur: Connected (bağlantılı), Autonomous (otonom), Shared (paylaşımlı) ve Electric (elektrikli). 'Concept EQ' bunların hepsini tutarlı biçimde bir araya getirmektedir”, diyor Daimler AG yönetim kurulu başkanı ve Mercedes-Benz Cars başkanı Dr. Dieter Zetsche. “Emisyonsuz otomobiller geleceğimizdir. Yeni markamız EQ, E-araç kavramının çok ötesine geçmektedir. EQ, hizmetlerden, teknolojiden ve yenilikten oluşan kapsamlı elektrikli bir ekosistemi temsil etmektedir.”

Yeni nesil elektrikli araçların tasarımı, her açıdan boyutlandırılabilir ve farklı modeller arasında değiştirilebilir olan, özellikle akü elektrikli modeller için geliştirilmiş bir yapıya sahip olacaktır.

Elektro-estetiğe sahip tasarım.

Mercedes-Benz Concept EQ'nun yandan görünümü.
Mercedes-Benz Concept EQ'nun arkadan ve yandan görünümü.
Mercedes-Benz Concept EQ'nun önden ve yandan görünümü.

Elektro-estetiğe sahip tasarım.

“Concept EQ hem ateşli hem de havalı”, diyor Daimler AG tasarım bölümü başkanı Gorden Wagener. “Onun cazibesi, avangart, modern ve bağımsız elektro-estetiğinin duyumsal duruluğunu yakalamak için yeniden yorumlanmış tasarım felsefemizden gelmektedir. Vizyoner fuar aracının yalnızca gerekli olanlara indirgenmiş bu tasarımı, aynı zamanda baş döndüren bir modernliği de ifade etmektedir.” Concept EQ'nun yekpare temel formu, SUV genlerini dinamik Coupé karakteri ve arka kısımda Shooting-Brake görünümü ile bir araya getirmektedir.

Mercedes-Benz Concept EQ'nun üst çaprazdan görünümü.

Yassı ve uzatılmış Greenhouse sayesinde güçlü ve net orantılar ortaya çıkmaktadır. Yeni elektro-estetiği oluşturan unsurlar arasında, Alubeam gümüşü dış boyaya heyecan verici kontrast sağlayan parlak siyah motor kaputundan başlayıp ön cam üzerinden koyulaştırılmış panoramik tavana dek uzanan akıcı hatlar yer almaktadır. Neredeyse görünmez karoser birleşim yerleri, gizlenmiş cam silecekleri, dış aynalar yerine kameralar ve normal kapı kollarının yokluğu, uzatılmış dinamik siluetin altını çizmektedir.

İç mekan: Avangart ve fonksiyonel.

İç mekan: Avangart ve fonksiyonel.

Sürücüye odaklı kokpitte basit, dokunmatik kullanım ve dış mekanın görünümünü tutarlı biçimde iç mekanda devam ettiren yenilikçi bir elektro-estetik esas alınmıştır. Ayaksız büyük bir geniş ekrana sahip gösterge tablosu, asimetrik tasarımı ile sürücüye uygun hale getirilmiştir.

Mercedes-Benz Concept EQ'nun çağ ötesi kokpitinin bir görüntüsü.
Mercedes-Benz Concept EQ'nun kokpitinin detaylı görünümü.

“Concept EQ” iç mekanı, kendini özellikle yeni bir kullanıcı arabirimi ile gösteren modern lüksle şekillendirilmiştir. Duygusallığı zeka ve kullanım kolaylığı ile birleştirirken Mercedes'e has elektrikli koltuk ayarı dışında geleneksel tüm şalter ve düğmelerden arındırılmıştır.

Roségold rengi ile çerçevelenmiş orta konsol sanki uçuyor gibidir. Mekanik kumanda elemanlarına ihtiyaç duymayacak biçimde dokunmaya duyarlı dokunmatik unsurlarla donatılmıştır. Direksiyon simidindeki dokunmatik kontrollere benzer bir şekilde sürücü burada da tek parmakla klima otomatiğine ve bilgi-eğlence sistemine kumanda eder.

EQ: Yeni E-mobilite markası.

Mercedes-Benz'in elektromobilite için yeni ürün markasının logosu.

EQ: Yeni E-mobilite markası.

Seri üretime yakın tasarım aracı olan “Concept EQ”, akü gücü ile çalışan araçlarda farklı modeller arasında kullanım imkanı sağlayan elektrikli araç mühendisliğine örnek niteliğindedir. Dieter Zetsche: “2007 yılında elektrikli Smart, elektrikli otomobillerin öncüsü niteliğindeydi. Şimdi düğmeye basıyoruz. Artık kompakt sınıfından lüks sınıfına kadar tüm araç segmentlerini kapsayacak büyük elektrik hareketini başlatmaya hazırız.”

Modern elektromobilitenin tüm önemli unsurları gelecek modellerle hayata geçirilecek; cazip tasarım, sıra dışı sürüş zevki, günlük hayata elverişlilik ve otomobilin mucidinin tüm araçlarına has en üstün seviyede güvenlik bir arada.