SL Roadster

Turda: SL ile Kaliforniya'da rüya gibi bir sürüş.

SL Roadster

Turda: SL ile Kaliforniya'da rüya gibi bir sürüş.

Mercedes-Benz SL, zaman ötesi görünümü ve iyileştirilmiş teknolojisi ile başlangıç çizgisine geçiyor. İlk güneşli sürüşün vakti geldi; emniyet kemerlerinizi bağlayın. İşte geliyoruz Kaliforniya!

Güneşe karşı. SL ile.

Vario tavan ile Pasifik üstündeki kara bulutlar bile korkutuculuğunu kaybediyor; istenmesi halinde Mercedes-Benz SL, 20 saniyeden az bir sürede Cabriolet'den Coupé'ye dönüşüyor.

Güneşe karşı. SL ile.

Kesinlikle göz alıcı. Boya rengi pırlanta mavisi; gövde renginde ön ayırıcılara sahip AMG A-Wing tasarımlı aerodinamik karoser. Bunlar sportif genlerden gelir ve şu anda Santa Monica'nın şehir sınırlarında gezdiğimiz SL 500'ün karoserinde de mevcuttur. Üstün V8 biturbo motoru güçlü bir ilerleyiş sağlıyor. Viraj keyfinden akıllı yürüyen aksam konsepti sorumlu, fakat bunun hakkında daha sonra bilgi vereceğiz.

Şimdi öncelikle SL'i yolculuk temposuna hızlandırıyoruz ve Pasifik kıyısı boyunca sürmeye devam ediyoruz. SL bize neler sunuyor, öğrenmek istiyoruz.

Mercedes-AMG SL 500: karma yakıt tüketimi: X,X l/100 km, karma CO2 emisyonları: XXX g/km<p>Belirtilen değerler yasal olarak şart koşulan ölçme teknikleri ile elde edilmiştir. (AB) 2017/1153 sayılı uygulama direktifinin 2. maddesinin 1 numaralı hükmüne göre ölçülen NEFZ-CO<sub>2</sub> değerleri söz konusudur. Yakıt tüketimi değerleri bu değerler temelinde hesaplanmıştır. Akım tüketimi, 692/2008/EG yönetmeliği uyarınca tespit edilmiştir.</p>

"Üstü açık" SL ile Kaliforniya'dan geçmek; daha güzeli var mı?

Pacific Coast Highway 1, Mercedes-Benz SL Roadster'ı Pasifik boyunca güneşli Kaliforniya'da gezintiye çıkarıyor.

"Üstü açık" SL ile Kaliforniya'dan geçmek; daha güzeli var mı?

Önümüzde Pacific Coast Highway 1 uzanıyor. Görkemli manzaranın tam ortasında asfaltta cömert bir alan sunuyor. Solda ise dalgaları kayalara bugün hafifçe vuran Pasifik Okyanusu yer alıyor. Başlangıç noktamız Point Mugu'dan muazzam bir su yüzeyi görünüyor. Buradan Hawai'ye kuş uçumu neredeyse 4.000 kilometre mesafe bulunuyor. Sağda Kaliforniya'nın sarp dağ manzarası ortaya çıkıyor.

Mercedes-Benz SL Roadster'ın Vario tavanı istenmesi halinde 20 saniyeden az bir sürede açılıp kapanıyor.

Birkaç kilometre kıyıdan gittikten sonra nihayet zamanı geliyor. İlk güneş ışınları SL'in üstüne düşüyor. Vario tavanı açıyoruz ve DYNAMIC SELECT "Sport" (spor) sürüş programında sportif sesiyle bizi ödüllendiren V8 motorun eşliğinde "üstü açık" bir şekilde Pasifik kıyısından yola devam ediyoruz. Tüyleriniz kesinlikle diken diken olacaktır.

Gentleman-Roadster.

Gentleman-Roadster.

Otoyolun ilk kilometrelerini geride bıraktık. Malibu'nun son villaları dikiz aynasında kaybolurken rahat ve üstü açık sürüş keyfinin tam anlamıyla tadını çıkarıyoruz. SL bu yol bölümünde gerçek bir Gentleman-Roadster. Yürüyen aksamın karakteristiği toplam beş DYNAMIC SELECT sürüş programı sayesinde isteğe ve tabii ki yol durumuna göre ayarlanabiliyor. Aracı "Comfort" (konfor) sürüş programına alıyoruz; SL hala daha sportif hissettiriyor fakat "Sport" (spor) veya "Sport Plus" (spor plus) programına göre daha fazla konfor sağlıyor. Yürüyen aksam, Pacific Coast Highway 1'de kaçınılmaz olan küçük ve orta büyüklükteki çukurları problemsiz atlatıyor.

V8 biturbo motorun karakteristiği de farklı sürüş programları ile değişiyor ve yürüyen aksam ile motorun yanı sıra şanzıman ve direksiyon tertibatının da karakteristiği etkileniyor. "Comfort" (konfor) moduna öncelikle sadık kalıyoruz; bu sırada motorun muazzam düzgün çalışma şekli bizi etkiliyor.

Dört kollu tasarıma sahip opsiyonel 19" hafif metal alaşımlı jantları ile pırlanta mavisi Mercedes-Benz SL Roadster, Pacific Coast Highway 1'de tam da evindeymiş gibi hissettiriyor.
Mercedes-Benz SL Roadster'ın motor kaputunun üstündeki hava çıkışları altında gizlenen gücün kanıtı.
Ön paneldeki "Acoustic Lens Technology"ye (Akustik Lens Teknolojisi) sahip Bang & Olufsen® tiz hoparlörleri Mercedes-Benz SL Roadster'ın zarif iç mekanını görsel ve akustik olarak tamamlıyor.
Mercedes-Benz SL'in dik duran radyatör ızgarası, Panamericana'daki efsanevi yarış otomobili 300 SL'i hatırlatıyor.

Spor, Cabriolet, Roadster: SL.

Dört kollu tasarıma sahip opsiyonel 19" hafif metal alaşımlı jantları ile pırlanta mavisi Mercedes-Benz SL Roadster, Kaliforniya'nın Pasifik kıyısı boyunca yol alıyor.

Spor, Cabriolet, Roadster: SL.

SL ile viraj avına çıkmadan önce bir park yerinde duruyor ve kısa bir mola veriyoruz. İncelemenin vakti geldi. SL görsel olarak kibar fakat oldukça etkili düzenlenmiş: Benzersiz radyatör ızgarası ve standart AMG Styling, hem belirleyici bir özellik hem de göz alıcı. Son derece sofistike bir tanımlama öğesi olan motor kaputunun üstündeki iki güç bombesi, Roadster'ın sporcu genlerinden gelmektedir. Zarif bir Roadster'ın özelliklerini dinamik bir Coupé'nin özellikleriyle birleştiriyor. İç mekan, sportif ve estetik olduğu kadar çarpıcı da. Kavraması kolay olduğu kadar yüksek kaliteli de olan 3 kollu tasarıma sahip spor direksiyon simidi, iç mekanın can alıcı noktasıdır. 2-tüp görünümlü kombine göstergesi sayesinde hız ve devir sayısı mükemmel bir okunaklılığa sahip.

Virajlar bağımlılık yaratıcı hale geliyor.

Dört kollu tasarıma sahip opsiyonel hafif metal alaşımlı jantları ile pırlanta mavisi Mercedes-Benz SL Roadster Pacific Coast Highway 1'de yol alıyor.

Virajlar bağımlılık yaratıcı hale geliyor.

Yeterince dolaştık. Şimdi, hız limitinin izin verdiği kısımlarda SL'in tasmasını çözüyor ve kavraması kolay spor direksiyon simidini daha sıkı kavrıyoruz. Deer Creek Road, yaklaşık 300 metre yükseklik farkına sahip virajlarla zengin bir yol bölümü ve SL, biturbo şarjı sayesinde bu yol bölümünü kolayca atlatıyor; üstelik hala sürücüyü koltuğuna daha da yapıştıracak ve kıvrımlı yollarda yüzüne bir gülücük konduracak yeterli güç rezervine sahip.

Mercedes-Benz SL Roadster'ın orta konsolunda bulunan DYNAMIC SELECT ile kişisel sürüş tutumunu parmak uçlarınızla yönetin.

Hayali seyir defterimize not ediyoruz: Asil deri koltuklardaki kusursuz yan tutuş da standart. Standart bir özellik olmasa da virajlı yollarda yumuşak bir sürüş için viraja eğilme fonksiyonu sunan Active Body Control yürüyen aksamı öneriyoruz.

DYNAMIC SELECT şalteri "Curve" (viraj) moduna ayarlandığında, SL etkin bir şekilde viraja eğiliyor ve böylece G-güçleri yolculara daha az etki ediyor ve yürüyen aksam uyarlaması daha konforlu gerçekleşiyor. Yürüyen aksam uyarlaması özellikle de katettiğimiz son yol bölümünde bulunan çukurlar açısından avantajlı.

Sürüş keyfi senfonisi.

Pacific Coast Highway 1, opsiyonel Active Body Control yürüyen aksamı sayesinde pırlanta mavisi Mercedes-Benz SL Roadster için zorluktan daha çok bir keyif.

Sürüş keyfi senfonisi.

Vites değişimlerindeki rahatsız edici kesintiler ve turbo aksamaları da SL sürücüleri için yabancı birer kelimedir. En sevdiğimiz "Sport Plus" sürüş programına geçiyoruz ve bu modda 9G-TRONIC otomatik şanzıman vitesi hiç aksamadan değiştiriyor. SL'deki sürüş keyfi senfonisinin geri kalanını da yürüyen aksamın geliştirilmiş çelik süspansiyon sistemi hallediyor.

SL, otoyolda gerekli konforu sağlarken sürekli ayarlanabilir amortisörleri sayesinde sportif viraj sürüşlerinde parlıyor ve sürücüye her zaman yeterli geri bildirim veriyor. Bu, değiştirilen direksiyon manevra desteği sayesinde daha doğrudan bir his veren "Sport Plus" modundaki direksiyon tertibatı için de geçerlidir.

Pasifik üstünde sessizlik.

Pasifik üstünde sessizlik.

Sonuç olarak Deer Creek Road'ın tüm virajları fethedildi. Çakıllı bir park alanına dönüyoruz. Burada, Pasifik boyunca SL ile yaptığımız ilk sürüş kendine yaraşır bir kapanışı hak ediyor. Ve güneş ufkun arkasından kaybolurken SL'in etkileyici sürüş performansı üzerine düşünmek için çok kısa bir vaktimiz oluyor. Daha radikal sporcular olabilir.

Fakat SL daha tutkulu, daha sofistike ve sportif. Hem bir atlet hem de bir estet; etkileyici olan da tam bu.

Kaliforniya'nın batan güneşi Mercedes-Benz SL'in sonsuz siluetini vurguluyor.
Tamamen LED farlara sahip Mercedes-Benz SL'in güçlü yüzü, Kaliforniya'nın alaca karanlığında eşsiz gündüz ve gece dizaynı ile etkiliyor.
Tamamen LED farlara sahip Mercedes-Benz SL'in güçlü yüzü, Kaliforniya'nın alaca karanlığında eşsiz gündüz ve gece dizaynı ile etkiliyor.